Barion Pixel
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Miért fontos a bőrteszt új termék bevezetésénél?

Ha rendszeresen olvasol bőrápolási történeteket, valószínűleg találkozhattál már a gyakran hangoztatott tanáccsal, hogy próbáld ki az új termékeket egy kis területen, mielőtt használnád őket az egész arcon. De mit is jelent pontosan egy új szérum, vagy hidratáló tesztelése? Tényleg mindenkinek meg kell tennie, vagy inkább a "mosd ki hetente a takaródat" tanács kategóriába tartozik - egy olyan lépés, ami idealista, de valószínűleg nem fog minden alkalommal megtörténni, amikor meg kellene? 

Következő bejegyzésünkben erre kapsz választ.

 

Mi is az a bőrteszt (patch-teszt)?

Itt nincs szó semmiféle bőrgyógyászati tesztről: A bőrteszt (patch-teszt) egyszerűen abból áll, hogy egy kis mennyiségű új terméket, egy kis helyen alkalmazol (mielőtt az egész arcodra vagy testedre kened), és figyeled a bőröd hogyan reagál. (A részletekről majd később.)

 

Kinek érdemes megfontolnia a bőrtesztelését?

Ideális esetben az otthoni bőrvizsgálat jó ötlet mindenki számára és minden olyan termék esetében, amely hosszabb ideig érintkezik a bőrrel, a hidratáló krémtől a sminkig. Fontos azonban hangsúlyozni azt is, hogy a tesztelés különösen fontos bizonyos emberek számára. Például,

ha a múltban érzékeny volt a bőröd, 

ha korábban rosszul reagáltál, vagy irritációt tapasztaltál új termékek használata után,

ha rosacea, ekcéma, pikkelysömör, vagy más krónikus bőrbetegségben szenvedsz,

vagy ha ismert bőrallergiád van, a bőrteszt különösen fontos. 

Elmondható az is, hogy legtöbb ember megúszhatja, ha nem teszteli a bőrén a terméket rendes használat előtt, de ez főleg igaz az enyhe formulákra, például az illatmentes termékek, vagy amelyek nem tartalmaznak magasabb koncentrációban aktív összetevőket. Azonban, minden olyan terméket, amely hosszú összetevőlistával és/vagy olyan hatóanyagokkal rendelkezik, mint a retinoidok, hámlasztó savak vagy C-vitamin, érdemes patch-tesztelni, mielőtt teljesen beépítenéd a rutinodba, mivel ezek nagyobb valószínűséggel váltanak ki nem kívánt reakciót.

 

Hogyan kell tesztelni egy bőrápolási terméket?

Először is tisztítsd meg a területet, ahol patch-tesztelni szeretnél. Álltalában két terület van, ami a legalkalmasabb a tesztelésre az az alkar belső része (csukló), vagy a fül mögötti terület.

Az alkaros módszer szerint az új terméket vékony rétegben vidd fel az alkar (csukló) belső oldalán lévő tiszta, száraz bőrfelületre. Felmerülhet benned a kérdés, hogy miért pont itt? Ez egy diszkrét hely, így, ha reakció jelentkezik, az nem lesz szuper látható, és mégis a bőr elég érzékeny ezen a területen ahhoz, hogy az arcbőrhöz hasonlítható legyen.

A célzott megközelítés. Ebben az esetben hasznos lehet, ha azon a területen próbálod ki a termékeket, ahol ténylegesen használni fogod őket, tehát az testápolási termék esetében a csukón, az arcápoló termékeket az arcbőrön kell kipróbálni, amelyre tökéletes hely lehet a fül mögötti terület.

Ha extra biztosítékot szeretnél arra, hogy az arcod nem fog kiborulni egy új terméktől, akkor jó ötlet lehet a fül mögötti és a csuklós tesztelés alkalmazása egyszerre. A legtöbb ember számára a termék egyszeri felvitele és 12-24 órán át való rajtahagyása elegendő idő a reakció ellenőrzéséhez. Ha azonban a múltban már szenvedtél reakcióktól, okos dolog, ha egy terméket több egymást követő napon keresztül ugyanazon a területen teszteled, hogy csökkentsd a késleltetett probléma lehetőségét. Néha ezek a reakciók, azonnal, de van, hogy akár egy kicsit késleltetve jelentkeznek, és többszörös expozíció és/vagy hosszabb idő szükséges ahhoz, hogy megjelenjenek. Ha problémamentesen átvészeled ezt a pár napot, az elég jó jel arra, hogy nyugodtan alkalmazhatod az adott terméket az arcodon. 

FONTOS! Ha bármelyik módszer alkalmazása során bármilyen reakciót (pirosság, viszketés, égő, vagy kellemetlen érzést) tapasztalsz azonnal mosd le a terméket a bőrödről és akár konzultálj egy orvossal.

 

Milyen tünetekre kell figyelned, amikor bőrápolási termékeket patch-tesztelsz?

Figyelned kell a gyulladás jeleire, például a bőr elszíneződésére, viszketésére, dudorokra, duzzanatra, hólyagokra és hámlásra. Ne feledd, hogy ezek a problémák a különböző bőrtónusokon kissé eltérően jelentkezhetnek. Sötétebb bőr esetén nem biztos, hogy a klasszikus értelemben vett bőrpír jelenik meg, mint a világosabb bőrön, de a tónusban így is láthatsz bizonyos változásokat. A bőr akár egy kicsit lilának is tűnhet. A textúrális változások, például az apró dudorok, hólyagok és a viszketés minden bőrtípusban általánosak, ezért ezekre figyelj oda. Mindegyik azt jelzi, hogy a bőröd elégedetlen. Ezek a reakciók általában a fenti tünetek valamilyen kombinációjaként jelentkeznek, nem pedig egyetlen tünetként.

Ha a bőröd reagálni kezd, azonnal fejezd be a tesztelést. Az érintett területet alaposan mosd le gyengéd tisztítóval, és fontold meg viszketés elleni krém, például a vénykötelesen kapható hidrokortizon krém alkalmazását, hogy megnyugtasd a területet. Ha a tünetek három-négy nap után sem javulnak, hívd fel háziorvosod vagy bőrgyógyászod, ha van ilyen.

 

Mi jön ezután?

Ha a bőröd "megbukik" a bőrteszten, akkor az adott termék sajnos nem lesz alkalmas a számodra. Ha minden rendben van, akkor nyugodtan elkezdheted a terméket beépíteni a rutinodba, bár mindig jó ötlet fokozatosan beépíteni az aktív hatóanyagokat tartalmazó készítményeket.

Szintén fontos: Ha rendszeresen tapasztalsz reakciókat az új bőrápolási termékekre, fontold meg, hogy időpontot kérsz egy bőrgyógyászhoz, ha van rá lehetőséged. Az otthoni tesztelés során nem lehet megkülönböztetni, hogy allergiás kontakt dermatitiszről (allergiás kontakt bőrgyulladást), vagy irritatív kontakt dermatitiszről (irritatív kontakt bőrgyulladást) van-e szó, mivel a tünetek nagyon hasonlóak. (Az előbbi immunológiai reakcióval jár, az utóbbi nem.) Ráadásul egy termék otthoni tesztelése nem fogja megmondani, hogy pontosan melyik összetevő a bűnös a termékben.

A nap végén, hogy kitaláld mi irritálja a bőrödet elég sok detektívmunkával járhat. Az otthoni vizsgálat jó kiindulópont a nyomozáshoz - és csökkentheti a kellemetlen és csúnya reakció kialakulásának valószínűségét -, de a bőrgyógyász által végzett teszt a legjobb módja annak, hogy a kirakós darabkáit összerakd.